Tel: 505138090

Kup teraz !

darmowa dostawa

Zamówienia powyżej 250 zł

godziny pracy

Pon- Piątek : 10.00 - 18.00

Sobota : 10.00 - 14.00

Zwroty

Do 14 dni po dostawie

Nie masz produktów w koszyku.

Suma częściowa: 0,- zł

Historia Firmy Hefra

Hefra sztućce platerowane i srebrne

Od prawie 200 lat sztućce Hefra, produkowane z użyciem tej samej technologii, zdobią stoły koneserów. Ręcznie polerowane wyroby są ozdobą eleganckiego stołu i doskonałym prezentem dla najbliższych osób, które cenią wyszukany styl. Dbałość o najmniejsze detale trafia w gusta nawet najbardziej wymagających miłośników galanterii stołowej. "Fabryka wyrobów platerowanych srebrem i złotem Józefa Frageta przy Elektoralnej 753 poleca się wyrobami platerowanymi znanymi od kilku lat powszechnie ze swojej dobroci, trwałości i wykwintności, odznaczających się wybornym gustem, pięknością i świetnością kształtów oraz dostępną ceną…"

Tak reklamowała w 1846 roku w prasie swoje wyroby Fabryka Wyrobów Platerowanych J. Frageta - jeden z dwóch polskich znanych zakładów. Firma ta działała już wtedy na polskim rynku od ponad 20 lat. Założył ją w 1824 roku przybyły z Francji przedsiębiorca Alfons Fraget. Trzy lata później dołączył do zarządu brat Alfonsa - Józef i to właśnie on stworzył potęgę firmy. Z małego zakładu produkującego naczynia i galanterię stołową fabryka Frageta stała się cenionym na wielu europejskich dworach dostawcą wykwintnych sreber i platerów. W dzisiejszych czasach najpiękniejsze kolekcje wyrobów Frageta można podziwiać w muzeach Moskwy i Petersburga, a w Polsce w zbiorach Zamku Królewskiego i Muzeum Narodowego. Oprócz firmy Frageta na rynku polskim w połowie XIX wieku pojawiały się inne, również prężnie działające zakłady platernicze. Jednym z nich była założona w 1856 roku przez Juliusza Józefa Henneberga (dawnego mistrza tokarskiego z zakładów J. Frageta) spółka, która 12 lat później przyjęła nazwę "Bracia Henneberg".
Jej wyroby - sztućce, przedmioty galanteryjne i artystyczne otrzymały wiele nagród na wystawach światowych i były eksportowane na wiele rynków, m.in. na rynki Cesarstwa Rosyjskiego. Jednak to firma Frageta przez długie lata jako jedyna manufaktura z terenów Polski brała udział i często była nagradzana na najważniejszych światowych wystawach. W 1887 roku jedna z gazet donosiła, że "na wystawę paryską jedna z fabryk warszawskich przysposabia serwis platerowy, w skład którego wejdzie konny posąg Sobieskiego… i płaskorzeźba ks. Józefa Poniatowskiego". W efekcie Fraget w Paryżu zdobył złoty medal przy wielkiej konkurencji i został przez jury określony mianem "M. Fraget de Varsovie, moins particulariste et qui garde quelche chose de la clairte francaise" co znaczy, że "Pan Fraget z Warszawy posiada francuską cechę klarownego tworzenia".

Sława platerów Frageta sięgała nawet Konstantynopolu, gdzie od 1887 roku działał sklep firmowy, który zaopatrywał samego sułtana. Pod koniec XIX wieku Fraget otworzył swoje przedstawicielstwa w Tbilisi, Lwowie, St. Petersburgu, Odessie, Kijowie i Wilnie.


Po I wojnie światowej obie firmy weszły ponownie w okres prosperity rozwijając sieć dystrybucji w nowych krajach: Rumunii, Bułgarii, Persji, Grecji, a także w Chinach. W Polsce do ich najważniejszych klientów należały ministerstwa, największe hotele i kasyna. Srebra Frageta znalazły się nawet na dziewiczym rejsie Batorego z Gdyni do Ameryki.

W 1961 roku z połączenia tych dwóch uznanych firm - zakładów Józefa Frageta i braci Henneberg - powstała Warszawska Fabryka Platerów HEFRA S.A., która działa do dziś i kontynuuje najlepsze tradycje połączonych firm wytwarzając zarówno wyroby ze srebra jak i z najlepszej stali. Już blisko 200 lat są one ozdobą najznamienitszych polskich stołów. Dzięki swojej funkcjonalności i elegancji sztućce platerowane, posrebrzane i srebrne doskonale sprawdzają się na codzień, a ich wyszukany styl i nietuzinkowa forma wspaniale prezentują się podczas rodzinnych uroczystości. Do najbardziej prestiżowych klientów należą m.in. Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i Kancelaria Prymasa Polski. W sztućce posrebrzane i srebrne Hefra zaopatrują się ekskluzywne hotele i restauracje oraz Klienci potrafiący docenić ich piękno i jakość. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich sztućce platerowane HEFRY były wielokrotnie wyróżniane i zdobyły w sumie dwa złote oraz pięć srebrnych medali.

patery.com.pl
patery.com.pl
patery.com.pl
patery.com.pl
patery.com.pl
patery.com.pl