Tel: 505138090

Kup teraz !

darmowa dostawa

Zamówienia powyżej 250 zł

godziny pracy

Pon- Piątek : 10.00 - 18.00

Sobota : 10.00 - 14.00

Zwroty

Do 14 dni po dostawie

Nie masz produktów w koszyku.

Suma częściowa: 0,- zł

Srebrne Sztućce

Luksusowe sztućce wykonane ze srebra 925

 • Srebrna Łyżeczka dla dzieci. Patery.com.pl

  Srebrne łyżeczki dla dzieci

  Srebrna łyżeczka dla dziecka

  Srebrna łyżeczka dla dziecka

  Srebrna łyżeczka dla dziecka wykonana ze srebra próby 925 to idealny prezent dla każdego dziecka, dla chłopca i dziewczynki. W przeciwieństwie do innych standardowych prezentów, które w większości przypadków popadną w zapomnienie i zostaną prędzej czy później wyrzucone, taka srebrna łyżeczka będzie pamiątką na wiele lat a nawet na całe życie. Rozmiary, wzór i jakość wykonania sprawiają, że to nie tylko przepiękny prezent ale także użytkowa praktyczna rzecz, którą dziecko będzie miało możliwość używania w codziennym życiu. Taka srebrna łyżeczka na chrzest z grawerem może służyć do karmienia niemowląt młodszych ale także starszych dzieci. Sprawdzi się także w przyszłości i będzie być wykorzystywana przez osoby już dorosłe. Materiał z którego jest wykonana srebro najwyższej próby 925 sprawie, że ten prezent praktycznie nigdy nie ulegnie zniszczeniu. Pozostanie trwałą pamiątką ważnego ważnych wydarzeń, grawerunek, który zostanie wykonany na jej powierzchni będzie pamiątką przekazaną bliskim a nawet następnym pokoleniom.

  Srebrne łyżeczki z grawerem

  Na powierzchni takiej srebrne łyżeczki można wygrawerować dowolny tekst, który pozostanie wspomnienie dla naszych bliskich. Często grawerowana jest data urodzin dziecka a nawet jego godzina, jego waga urodzeniowa, wysokość, imię, nazwisko. Możemy też zawrzeć inskrypcje w której piszemy od kogo ten prezent został przekazany. Najczęściej taka łyżeczka jest prezentem od babci i dziadka albo rodziców chrzestnych, ojca czy matki chrzestnej. Dzięki temu w przyszłości dziecko używając takiej łyżeczki a nawet jego dzieci i wnuki będą pamiętały o swoich przodkach

  Srebro próby 925

  Szlachetny materiał jakim jest srebro sprawi że przedmioty takie nie ulegną zniszczeniu, zawsze będą eleganckie luksusowe. Swoim widokiem będą zachwycać oczy swoich właścicieli. Srebro charakteryzuje się także tym że łatwo utrzymać je w czystości. Dzięki właściwościom przeciwgrzybiczymi oraz przeciwbakteryjnym spożywanie pokarmów taką łyżeczką czy takimi srebrnymi sztućcami będzie bezpieczniejsze dla nas, naszych dzieci i wnuków.

  Takie właściwości srebra były znane już od stuleci, dlatego arystokratyczne rody, najbardziej bogate a także Królewskie czy Książęce zawsze stosowały wyroby ze srebra i srebrne sztućce podczas spożywania posiłków. Na takie wyroby oczywiście stać było tylko najbogatsze, najbardziej znane osoby, reszta społeczeństwa musiała używać sztućców wykonanych z drewna. W najlepszym przypadku metalowych, cynowo-ołowiowych w późniejszych okresach to były sztućce ze stali. Srebrne sztućce dlatego stał się synonimem luksusu, że stać było na nie tych nielicznych. Takie srebrne sztućce znajdujemy już w starożytnej Grecji i Persji czy Rzymie. Są to często też jedyne przedmioty które przetrwały z tego okresu, dlatego kupując takie wyroby srebrne miejmy świadomość, że ten nasz prezent może przetrwać wiele lat czy nawet wiele set lata a nawet pokoleń.

  Srebrna łyżeczka na roczek

  W związku z tym, że takie srebrne sztućce czy nawet srebrna łyżeczka na roczek dla dziecka były nieodstępne dla zwykłych ludzi a posługiwali się takimi wyrobami ludzie majętni, istniało przekonanie że srebrne sztućce a szczególnie srebrna łyżeczka przyniosą szczęście i dostatek w całym życiu. Dlatego to był zawsze i pozostaje obecnie jednym z najlepszych prezentów, które możemy dać z okazji chrztu, chrzcin, urodzin czy imienin dziecka. Srebrna łyżeczka na roczek dla dziewczynki i chłopca to pamiątka, która na pewno zachwyci dziecko, jego rodziców a zazdrościć będą takiego prezentu także inne dzieci. Srebrna łyżeczka z grawerem dla chłopca i dziewczynki jest także przedmiotem użytkowy możemy jej używać do karmienia dziecka na rynku

  Istnieje wiele różnych srebrnych łyżeczek na rynku - także z grawerem ale większość z nich jest bardzo mała i lekka w związku z tym nie będzie się nadawała to niczego. Będzie kolejnym zbędnym gadżetem, który umieścimy w szufladzie i zapomnijmy o nim bardzo szybko. Dlaczego ważne jest kupując taki prezent w postaci srebrnej łyżeczki zwrócić uwagę na jej wielkość. W naszej ofercie mamy łyżeczki o różnych wielkościach: 10 cm, 12cm, 14 i 5 cm. Są to odpowiedniki łyżeczek do kawy, łyżeczek do herbaty czy łyżeczek deserowych.

  Srebrne sztućce dla dzieci

  srebrne sztućce dla dzieci

  Srebrne sztućce

  Część ofiarodawców przekazuje w prezencie nie tylko takie srebrne łyżeczki na chrzest ale też całe komplety sztućców. Może być to srebrna łyżeczka dla dziecka z widelczykiem albo komplet 6 sztućców ze srebra lub zestaw łyżeczka, widelec i nóż na jedną osobę. Wielkość takich srebrnych wyrobów zależna jest od wzoru. Mogą to być dopasowane dla dzieci, takie o mniejszych wymiarach ale są też takie sztućce o wymiarach podobnych, które są stosowane dla dorosłych. Są te sztućce obiadowe w zestawach dla jednej osoby, 6 osób lub nawet 12 . Kupując zestaw dla jednej osoby w której skład wchodzi: łyżeczka obiadowa, łyżka do herbaty, nóż oraz widelec mamy możliwość w przyszłości uzupełnić taki zestaw. W przyszłości tworząc komplet obiadowy dla 6 lub 12 a nawet więcej osób.

  Srebrna zastawa stołowa

  Uzupełniając naszą piękną srebrną zastawę stołową w przyszłości oprócz srebrnych sztućców możemy uzupełniać inne elementy. Na stole doskonale prezentują się srebrne cukiernice, srebrne świeczniki oraz oczywiście wszelkie sztućce srebrne dodatkowe środka stołu. To mogą być łyżki srebrne, widelce do warzyw, do sałat czy do nóż do masła i sera, sztućce do mięs, do ryb, specjalne łyżeczki i widelce do owoców, sztućce srebrne do kawioru krewetek, srebrne zestawy do homara czy ostryg.

  Takie sztućce srebrne, będą wspaniała pamiątką. Srebro jako metal szlachetny ma zawsze swoją określoną wartość.  Ceny srebra zmieniały się przez tysiąclecia i ostatnie lata także. Bogactwo takiego wystroju stołu na pewno sprawi doskonałe wrażenie na naszej gościach. Spożywanie potraw przy użyciu takich srebrnych sztućców sprawi że potrawy będą doskonale wyglądać na naszym stole. Będą nam na pewno bardziej smakować oraz zapamiętamy taką imprezę w naszej pamięci na lata.

  Państwowa cecha probiercza 925

  Wszystkie srebrne sztućce obecne na rynku w Polsce i dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych powinny posiadać państwową cechę probierczą. Jest to znak zrobiony najczęściej laserem na powierzchni tych sztućców który potwierdza jakość próby srebra. Takie najdoskonalsze sztućce próby 925 w języku angielskim zwane Sterling Silver to sztućce o tej próbie 925 są najcenniejsze. Takie sztućce będą najlepszym prezentem czy pamiątką. Srebro jest metalem szlachetnym bardzo rzadkim dlatego zawsze ma określoną wartość. Dlatego nasze srebrne sztućce zawsze będą miały swoją cenę. A w określonych przypadkach, w razie nagłej potrzeby zawsze można je odsprzedać szybko za konkretną cenę. W przypadku dużej zmienności cen srebra albo nawet jego wzrostu możemy nawet uzyskać bardzo konkretną kwotę. A nawet w określonych przypadkach zarobić na naszej transakcji.

  Z tych wszystkich powyższych względów srebrne sztućce, srebrna łyżeczka, a nawet mały widelec srebrny czy całe srebrne komplety obiadowe to najlepsze z możliwych prezentów które możemy sprawić swoim bliskim. To będzie idealny prezent także na wesela, śluby, rocznicę ślubu czy inne uroczyste okazje takie jak prezydenty korporacyjne.

  Wygrawerowanie dowolnych danych sprawi, że taki prezent z grawerunkiem będziemy wspaniale spersonalizowany. Będzie stanowił doskonałą pamiątkę, która w przyszłości przypomni nam  o wszystkich istotnych wydarzeniach z tym związanych.

  Srebrna łyżeczka z grawerem

  srebrna łyżeczka z grawerem

  Na rynku są także specjalne srebrne łyżeczki  z wykonanymi już obrazkami, na których możemy umieścić nasze indywidualne dane dotyczące dziecka tak jak: waga, wzrost, data i rok urodzin a nawet godzina narodzin czy imię dziecka. Są to często obrazki różnych zwierząt, takich jak bocian, kaczka, kurczak czy myszka, które mają symbolizować szczęście i być dobrym znakiem na przyszłość. Może to także być pociąg, słonik,misiu także te obrazki mają przynieść naszym pociechom w przyszłości szczęście.

  Srebrne sztućce jak czyścić ?

  Kiedyś takie srebrne sztućce  oraz wszelkie wyroby srebrne wymagały troskliwej pielęgnacji  Służba a często nasze babcie czyściły takie srebrne łyżeczki i sztućce specjalnymi środkami i proszkami. Zajmowało to dużo czasu i wysiłku.  Każdy wyrób srebrny z czasem oksyduje i dlatego wymaga pielęgnacji. Nowoczesne linie produkcyjne na których powstają sztućce  umożliwiają czyszczenie i mycie takiej sztućców w zmywarkach. Oczywiście trzeba uważać i bardzo delikatnie z nimi postępować, żeby ich nie porysować w zmywarkach. Tylko najlepsze sztućce oczyszczane w tych urządzeniach nie będą miały żadnych śladów na swojej powierzchni. Dzięki temu będziemy mogli używać praktycznie codziennie bez żadnych problemów, bez troski o ich uszkodzenie Ważne jest także to, że dobrej jakości sztućce ze srebra 925 takie jak włoskie sztućce srebrne mogą być zmywane w zmywarkach

  Srebrne sztućce są przechowywane w rodzinach nierzadko przez wiele lat i przechodzą jako pamiątka rodzinna z rodziców na dzieci, z ojca na syna czy z matek dla córki .

  Przepiękna kompozycja na stole skonfigurowana z wysokiej jakości srebrnych sztućców włoskich o różnorodnych wzorach skomponowana razem z innymi elementami srebrnej zastawy stołowej czy ozdobami stołu takimi jak: kwiaty, bukiety,porcelana sprawi, że każdy posiłek nabierze szlachetnego charakteru, wszystkie potrawy będą nam smakować o wiele lepiej, atmosfera na takiej kolacji czy obiedzie na pewno będzie bardziej doniosła i szlachetna. Wszyscy będą czuli się lepiej, będą dowartościowani każdy posiłek będzie doskonale wyglądał na naszych talerzach w otoczeniu takich przepięknych srebrnych sztućców. Sprawi że będzie to doskonały przeżycie, każda potrawa będzie idealna. Zapadnie nam w pamiętać na wiele wiele lat. Obecnie tylko w najlepszych restauracjach i hotelach na świecie używa się takich srebrnych sztućców. Ich cena sprawia że nie każdego stać na takie wyroby, także takich restauracji czy hotelów. Srebrne sztućce nobilitują każde wnętrze.

  Srebrna łyżeczka na roczek

  srebrna łyżeczka na roczek

  Srebrna łyżeczka dla dziecka

  Powiedzenie Silver Spoon in the mouth znaczy, że ktoś jest w czepku urodzony ma szczęście i zawsze dostanie tego czego chce i pragnie. To znaczyło także, to że ktoś jest z bogatej rodziny i ma wysoką uprzywilejowaną pozycję społeczną. Dlatego wśród brytyjskiej arystokracji istniała już od setek lat tradycja obdarowywania swoich dzieci i wnuków taką srebrną łyżeczką, która miała przynieść szczęście, także stanowiła potwierdzenie faktu urodzenia się w takiej arystokratycznej rodzinie

  Istnieją różne rodzaje łyżek srebrnych w zależności od przeznaczenia i tego czemu mają służyć może to być łyżka do zupy, łyżka do warzyw, łyżka łyżka wazowa, łyżka serwingowa, łyżka do sosu mogą to być także mniejsze srebrne łyżeczki do herbaty, łyżeczka ze srebra do kawy czy łyżeczka do deserów. Najmniejsze jakie są na rynku dostępne obecnie to na przykład łóżeczka do cytryny. W zależności od swojego przeznaczenia mają różną wielkość i wymiary długość i szerokość trzonka czy samej łyżeczki W zależności od tego do czego mają być przeznaczone mogą to być łyżeczki do truskawek czy szufelka do cukru. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Możliwości są wręcz nieograniczone. Najlepsze zakłady jubilerskie włoskie produkują ponad 60 różnych rodzajów sztućców srebrnych na stół, nawet takie specjalistyczne sztućce srebrne do takich egzotycznych potraw takich jak homary krewetki czy ostrygi

  Srebrna łyżeczka dla dziecka może być podarowana osobno ale także w kompletach z widelczykiem, nożem czy jeszcze większą łyżeczką na przykład obiadową. Taki zestaw umożliwi karmienie małego dziecka a w przyszłości będzie można używać tego do spożywania wszelkich posiłków

  Srebrne sztućce dla dzieci występują w wielu różnych wzorach od bardzo prostych minimalistycznych sztućców nawiązujących do skandynawskiego designu aż do takich sztućców, które mają bardzo bogate zdobienie, nawiązujące do kultury angielskie,j śródziemnomorskiej lub arabskiej.

  srebrne sztućce włoskie Zaramela Argentila

  Srebrne sztućce włoskie Zaramella Argenti

  Sztućce takie angielskie, hiszpańskie, mauretańskie, imperialne, barokowe, oddają ich oczywiście charakter. Kiedyś każdy bardziej znaczący władca   miał swój indywidualny wzór sztućców  a później bogate rodziny umieszczały swój monogram na takich sztućcach podkreślając ich znaczenie. Każdy może wybrać wzór, który będzie odpowiedni dla niego i będzie jemu się podobał. Zaramella Argenti to włoska firma jubilerska istniejąca od wielu lat. Zatem w przyszłości będziemy mogli rozbudować swoją kolekcję srebrnych sztućców i wzbogacić się o nowe elementy, dzięki temu spełnimy nasze marzenia a nasz stół będzie coraz piękniejszy i bogaty. Wartość srebra naszych sztućców i naszej srebrnej zastawy może z upływem lat znacznie wzrosnąć dając nam dodatkową satysfakcje.

 • Sztućce ze srebra 925. Noże srebrne.

  Nóż to broń która towarzyszyła homo sapiens już od czasów prehistorycznych. Początkowo funkcje tą spełniał ostry krzemień służący do polowań, obróbki upolowanej zwierzyny i oczywiście do spożywania posiłków. W wiekach późniejszych metalem z którego wykonywano noże początkowo był stop brązu, później żelaza. W wersji "delux" to był srebrne sztućce lub złote. Wersja stołowa noża rozwinęła się dopiero w II połowie XVII wieku, zwykle posiadała gruby trzonek oraz ostrze na które nabijano kawałki mięsa. Trzonki noży były wykonane z różnych materiałów - od pospolitych takich , jak drewno, metal po bardzo drogie jak srebro, złoto czy szlachetne kamienie. Ostrza wykonane były ze stali lub srebra .

  Srebrne sztućce - srebrne noże


  Król Ludwik XIV zakazał używania ostrych noży podczas spożywania posiłków, które mogły posłużyć jako broń i byłyby zbyt niebezpieczne dla innych współbiesiadników. Dlatego nakazał używać tępych noży, a wąski brzeszczot noża poszerzono. W późniejszych wiekach pojawia się stopniowo wiele odmian noży do różnych potraw. Noże do mięsa , noże do ryb, do owoców, do sera czy masła lub zakąsek a także do steków z ostrym końcem. W wersji dla arystokracji lub bogatego mieszczaństwa to były noże srebrne lub złote. Stopniowo takie sztućce zaczęły pojawiać się także w Polsce. Srebrne sztućce zawsze na całym świecie był doceniane jako wyznacznik bogactwa i luksusu, wierzono także w jego prozdrowotne właściwości. Srebro miało zapobiegać chorobom, zabezpieczać przed truciznami, zapobiegać starzeniu się pokarmów a nawet opóźniać starość. Pojęcie urodzić się ze srebrną łyżeczką w ustach jest w kulturze anglosaskiej synonimem bogactwa, dobrego pochodzenia i szczęścia w życiu odpowiada polskiej frazie urodzić się w czepku. Silver spoon jest równoznaczne ze szlachetnym pochodzeniem a łyżeczka srebrna dla dziecka na chrzest ma przynieść szczęście i dostatek w całym życiu.

 • Srebrne sztućce. Historia widelców

  Widelce srebrne. Widelce stołowe stały się popularne się w Polsce dopiero w XVII wieku a jeszcze w XVIII przeważnie miały tylko dwa ostrza jak klasyczne widły, od czego swoją wzięły nazwę. Trójzębne, takie jakie znamy współcześnie, stopniowo pojawiały się w XVIII wieku. Te prostsze formy były jednak już używane w poprzednich wiekach przez arystokrację i innych zamożnych ludzi, przede wszystkim do rozbierania mięsa. Wśród sprzętów króla Zygmunta Augusta znajdujemy srebrne sztućce w tym widelce srebrne i złote.

  Srebrne sztućce włoskie

  Upowszechnienie widelców wynika z dawnej konieczności umywania rąk przed i po jedzeniu, jadano bowiem zwykle tylko przy pomocy noża, łyżki i palców, tak jak dotąd jeszcze jadają nawet możni u ludów wschodnich lub tak jak się jada współcześnie w wielu krajach azjatyckich. Srebrne sztućce w tym srebrne widelce pozostają synonimem luksusu i są pożądane we wszystkich kulturach. Gwarantują także wysoką jakość pokarmów, które są bardziej zdrowe i higieniczne. Stanowią także prawie wieczną pamiątkę ważnych wydarzeń takich jak chrzciny, wesele czy innych. Dzięki wykonanemu grawerowi i personalizacji sztućców możemy przekazać nasze przesłanie przez wieki. Dlatego srebrne sztućce dla dzieci to idealna prezent na chrzciny od dziadków czy chrzestnych czy na roczek. Włoska firma Zaramella Argenti gwarantuje wysoką jakość wszystkich swoich wyrobów ze srebra 925 w tym sztućców i całej srebrne zastawy stołowej.

 • Srebrne sztućce. Srebrne Łyżeczki. Srebro 925

  Srebrne łyżeczki. Sztućce srebrne. Srebro 925

  Srebrne łyżeczki i łyżki polskie. Do sztućców stołowych, które były znane i używane w Polsce już od XVI i XVII wieku należą różne srebrne sztućce w tym łyżki srebrne a niekiedy i cynowe, które jednak zupełnie różnią się swoim kształtem od współczesnych. Czerpaki były szerokie i jednocześnie płytkie, często wewnątrz pozłacane, trzonki przeważnie proste, ale na swoim końcu bogato rzeźbione. Na taką łyżkę czy łyżeczką można było nabrać sporo bigosu i kaszy, ale zupy raczej niewiele. Gołębiowski tak pisze w swoim poradniku ?Domy i dwory? o sztućcach w dawnej Polsce: ?Chleb na talerzu przykryty był serwetą maleńką; kładziono łyżkę tylko, bez noża i widelca, każdy je bowiem z sobą przynosił. Na łyżkach bywały napisy, to stosujące się do tego, ażeby powściągnąć od kradzieży, to zawierające ogólne prawidła?. Na łyżkach z domu w Puławach Gołębiowski podaje następujące sentencje:

  1) Pamiętaj, człowiecze ? że cię nie długo na świecie.
  2) Mnie kto skryje ? bardzo mój pan bije.
  3) Nie kładź mię zanadra ? bym ci nie wypadła.
  4) Pierwsza potrawa ? szczerość łaskawa.
  5) Bez łyżki zła strawa ? chociaż dobra potrawa.
  6) Trzeźwość, pokora ? rzadka u dwora.
  7) Kto komu jamę kopa ? sam w nię wpada.
  8) Nie przebierać, gdy coć dadzą.
  Józef Kraszewski w artykule do Gazety Warszawskiej z wystawy antyków w Krakowie w roku 1858, cytuje: ?Jednym z najciekawszych jest zbiór łyżek, za pasem noszonych dawniej, kiedy w obozie, na uczcie u pana brata, w wyprawach dalekich, szlachcic zawsze nóż i łyżkę wozić z sobą musiał. Było ich dosyć na wystawie warszawskiej i tu jest niemało ciekawych, szczególniej dla napisów, którymi bywają okryte trzonki. Literatura ta szacowną jest także dla nas, cośmy wszelkiego głosu przeszłości łakomi. Na krakowskich czytamy np.:

  9) Dalić Bóg dary ? używaj miary.
  10) Przy każdej sprawie ? pomnij o sławie.

  srebrne łyżeczki

  Łyżki starożytne ze zbiorów jeżewskich. Dziś są już coraz rzadsze i tak o nie trudno, że my, cośmy się jako dzieci karmili podobną, nigdzie dotąd dla pamiątki dobić się za żadną nie mogliśmy cenę. Łyżki i łyżeczki srebrne- Żydzi je ponoć potopili dla czystego srebra. Jedna z łyżek krakowskich ma trzonek szklany, inne, bez napisów, bywały całe z kształtem muszelkowym. Na wystawie antyków w Warszawie (w pałacu Potockich w roku 1856), o której Kraszewski wspomina, było łyżek antycznych około 20, z których dwie miały napisy niemieckie, jedna napis łaciński i jedna tylko (z herbem Nałęcz, literami P. R. i rokiem 1626) napis polski:

  11) Wszystko przeminie, sława nie zginie.

  Łyżka z takim samym napisem, może więc ta sama, znalazła się później w muzeum Rapperswylskiem.

  12) Wesele wieczne ? serce bezpieczne.

  W Stańkowie, u hr. Emeryka Czapskiego widziałem r. 1889 około dziesięciu dawnych łyżek, z których trzy miały następujące napisy:

  13) Stamtąd przyjdzie sądzić żywe i umarłe.
  14) Napój pragnącego, nakarm łaknącego.
  15) Dasz Bogu prawie ? oddać łaskawie.

  Pan Antoni J. Strzałecki w Warszawie posiadał (r. 1895) dwie łyżki z napisami:

  16) Nie opuszczaj cnoty dla pożytku.
  17) Secunda mens juge convivium.

  Już nie pomnę czy z łyżek w zbiorach p. Władysława Łozińskiego we
  Lwowie lub też księcia Jana Tad. Lubomirskiego w Warszawie wypisałem
  następujące trzy sentencje:

  18) Gdy nie masz pieniędzy ? przyucz się nędzy.
  19) Byś wszystko utracił ? cnotę chowaj.
  20) Cnotę nad złoto przekładaj.

  W zbiorach Jana Matejki widziałem łyżkę tak osobliwą, że miała na sobie dwa napisy:

  21) Pamiętaj, żeś człowiek, jaki twój wiek.
  22) Dał ci Bóg dary, używaj miary.

  łyżeczki ze srebra 925

  Zakończenia trzonków starożytnych łyżek polskich.

  Na wystawie antyków w Lublinie w 1901 roku widzieliśmy dwie łyżki dawne polskie. Jedna z nich była łyżeczka srebrna pozłacana z herbem Nałęcz, druga z pośledniego metalu z Matką Boską i rokiem 1506. Przy odnowie starożytnej synagogi w Tykocinie na Podlasiu r. 1868 znaleziono ukrytych pod podłogą 9 łyżek staropolskich ze srebra, które ważyły razem funt 1. Łyżki te dostały się do zbierającego stare srebra konsula francuskiego w Warszawie, od którego nabyliśmy do zbiorów jeżewskich sztuk 7, pośród których na 3-ch znajdują się następujące napisy:

  23) Złego zwyczaju strzeż się i w gaju.
  24) To prawy pan, kto baczy swój stan.
  25) Na to mię tu dano, aby mię nie brano.

  Oprócz powyższych posiadamy jeszcze przechowywaną od dawna w rodzinie łyżkę kształtu odmiennego, na której trzonku znajduje się pieczątka do pieczętowania listów, wyobrażająca pod koroną szlachecką na tarczy herb Krokwy i obok niej litery S. T. Łyżka ta z pieczątką była prawdziwie podróżną i obozową. Z pomiędzy łyżek jeżewskich przedstawiamy sześć w rysunku całkowitym i niezależnie od nich rysunki zakończenia trzonków u ośmiu łyżek z innych zbiorów. Oprócz tego zebraliśmy następujące jeszcze napisy używane na dawnych łyżkach:

  26) Wolno mną jeść, ukraść nie.
  27) Miła wieść, gdy wołają jeść.
  28) Kto mię stąd wyniesie, pewnie go dar wzniesie.
  29) Gdzie sobie radzi, tam spełnić nie wadzi.
  30) Miewaj na pieczy poczciwe rzeczy.
  31) Dobra żona ? męża korona.
  32) Kędyż, panie, kmiotki twoje?
  33) Żak szkolny, jako wilk głodny.
  34) Błogosławieństwo Pańskie bogatymi czyni.
  35) Dziatki moje, jedzcie tędy
  A nie dbajcie o urzędy.
  36) Jedz mną a skromnie i nie myśl o mnie.
  37) U pijanicy niemasz tajemnicy.
  38) Jeśliś chudzina, pij piwo, niechaj wina.
  39) Szczerość będzie wdzięczna wszędzie.
  40) Bogu ufaj, w szczęściu nadzieje nie pokładaj.
  41) Poznać po mowie, komu płocho w głowie.
  42) Pokój czynić na mądrego zależy.
  43) Dla srebra kawalca obieszą zuchwalca.
  44) Kto nie dba o goście, w szkatule mu roście.
  45) O łyżkę nie prosi, kto ją z sobą nosi.
  46) Żywiąc pomiernie, bądź z każdym wiernie.
  47) Via veritas et vita ? Ego sum lux mundi. 1500 an.

  Na łyżce z wizerunkiem św. Jakóba znajduje się po jednej stronie trzonka napis:

  48) Jakób mówi mile: zażyj mnie na chwilę.

  Po drugiej zaś stronie:

  49) Na chwilę biesiady, zażywać bez zdrady.

  Niektóre z powyższych napisów ułożone zostały około połowy XVI w.
  przez Mikołaja Reja, w którego pismach znajdujemy 127 rymowanych
  dwuwierszów ?na łyżki, abo na inne drobne rzeczy?, nie licząc podanych w
  ?Zwierzyńcu.? Treścią prawie wszystkich napisów Rejowych jest morał,
  np.:

  ?Szlachcic bez sławy jest osioł prawy.?
  ?Chceszli być zacny? bądź cnotą znaczny.?

  O łyżkach polskich tyle w końcu nadmienić jeszcze możemy, że pewną ich liczbę widzieliśmy u Działyńskich w Kórniku i w zbiorach Edwarda Rastawieckiego, i że z pierwszej ćwierci XIX wieku pochodzą łyżki z trzonkami ozdobionymi popiersiem Kościuszki lub ks. Józefa Poniatowskiego. Jak widać srebrne sztućce w tym srebrne łyżeczki dla dzieci pozostaną pamiątką, która może przetrwać wiele lat w naszej pamięci. Wykonany grawer utrwali na wieki najważniejsze zdarzenia z naszego życia.

4 produkt(ów)

patery.com.pl
patery.com.pl
patery.com.pl
patery.com.pl
patery.com.pl
patery.com.pl